Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Halı Temizlemenin Püf Noktaları

Halı Temizlemenin Püf Noktaları

Halı temizlemenin püf noktaları konusunda bilgi sahibi olursanız yapacağınız temizlik işlemleri konusunda daha pratik olursunuz. Halı temizliğinde püf noktalar arasında;

Halı Yıkamanın Püf Noktaları
Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Halıyı Süpürün

Halıların temizliğine başlamadan önce mutlaka elektrik süpürgesi ile süpürülmesi gerekir. Böylelikle halının üzerinde bulunan toz, kir ve diğer kalıntıların hepsi ortadan kalkar. Ayrıca vakumlu elektrik süpürgesi ile bu uygulamanın yapılması daha derinlerde olan sorunların ortadan kalkmasına da yardımcı olacaktır.

Arap Sabunu Kullanın

Halı silmek için piyasada satılan halı şampuanlarının kullanımları yapılabilir. Yalnız bu şampuanı kullanmak yerine arap sabunu kullanmak daha etkilidir. Arap sabunu ve su ile yapacağınız karışımının içine bez batırın. Ardından halınızın üzerini bastırarak silin. Lekelerin çıkmasından sonra su ile durulama yapılır ve kurumaya bırakılır.

Sirke Kullanımı

Halı silmenin pratik noktaları arasında sirke kullanımı da yer alır. Bir kovanın içine koyulan suyun içine biraz sirke damlatılır. Sirkenin fazla kaçmaması çok önemlidir. Ardından bez ya da fırça yardımı ile silme işlemine başlanır. Silme işlemi bittikten sonra mutlaka su ile durulama yapılmalıdır.

Karbonat Kullanın

Karbonat halının üzerine serpilir. Bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir ve ardından elektrik süpürgesi ile süpürülür. Sonra duru su ile silinerek temizlenir. Karbonat kullanımın farklı yolları da bulunur. Bunlardan bir tanesi de;

1 kova suyun içine 1 su bardağı karbonat eklenir. Hazırlanan bu karışı ile halının yüzeyi iyice silinir. Bu uygulama hem temizliğin yapılmasına hem de halının parlaklık kazanmasına olanak sağlar.

Karbonat ve Mısır Nişastası

Halı silmenin pratik noktaları arasında yer alır. Mısır nişastası ve karbonat halının üzerine serpilir. Bu uygulamada önemli olan pratik bilgiler bekleme süresidir. Bekleme süresi de 30 dakikadır. Ardından vakumlu elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Süpürmenin ardından mutlaka ara sabunu ile halıyı silmek gerekir.

Özellikle karbonat halıların üzerinde bulunan bakterilerin ve mitelerin yok olmasına olanak sağlar. Ayrıca karbonat halının üzerindeki nemin de ortadan kalkmasını sağlar. Arap sabunu temizliğin sağlanmasının yanı sıra parlaklık da verir.

Lekelerin Çıkarılmasındaki Detaylar

Halı silmek konusunda birçok püf nokta bulunur. Bunların en önemlisi leke meydana geldiğinde beklemeden müdahale etmektir. Lekenin bastırma işlemi yapmadan temizlenmesi çok önemlidir. Bastırma yapıldığında leke daha dibe gider ve daha çok bulaşmasını sağlar.
Sakız tarzında yapışan maddeler halıya bulaştığında mutlaka buz sürerek sertleşmesi sağlanmalıdır. Bu sayede hem silmek hem de temizlemek oldukça kolay bir hal alır.
Koku olan halılar için sirke kullanımı etkilidir. Yalnız bu uygulamada sirke kullanımın fazla yapılmaması gerekir.
Halılar belli dönemlerde silinmelidir. Bu sayede temizlik yapmak daha kolay olur.
Lekelerin bekletilmemesi de halının ömrünü uzatacaktır.
Halının cinsinin bilinmesi silinmesi ve temizlenmesi konusunda kolaylıklar sağlar. Bu sayede kullanılacak temizlik ürünü de belirlenmiş olur.

Halı Şampuanı Kullanımı

Halı şampuanı kullanmak temizlik açısından var olan bir alternatiftir. Bu ürünün kullanılmasında önemli olan kullanım talimatlarının uygulanmasıdır. Şampuan tarzındaki ürünlerin genelde su içine katılarak kullanılması gerekir. Bunların kullanımlarında halının fazla ıslatılmaması gerekir. Islatmak halının ömrünün kısalmasını sağlar. Özellikle bu ürünlerin kullanılmasında inatçı lekeler için sert kıllı fırçaların kullanılması gerekir. Şampuan ile silinmesinden sonra mutlaka durulama yapılarak kurutulmalıdır. Kurumasının ardından mutlaka elektrik süpürgesi ile tekrardan süpürülür. Bu sayede halıdaki temizlik ve parlaklıkta daha çok ortaya çıkar.

Organik Deterjan Nedir? Neden Önemlidir?

Organik Deterjan Nedir? Neden Önemlidir?

Organik deterjan nedir? Çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, sıvı sabun, yüzey temizleyici, yağ çözücü, ahşap temizleyici, çamaşır suyu, banyo temizleyici, cam temizleyici, arap sabunu, tuvalet (WC) temizleyici gibi pek çok temizlik maddesini hemen her gün evlerimizde kullanıyoruz. Peki evimize aldığımız, her gün tenimize direkt temas eden giysilerimizi yıkadığımız, kaçınılmaz olarak çocuklarımızın da dokunduğu, kullandığı bu ürünler ne kadar sağlıklı? Bu konuda neler biliyorsunuz?

Organik Halı Yıkama Deterjanı
Organik Halı Yıkama Deterjanı

Kendi sağlığımız konusunda nedense biraz daha umursamaz olduğumuz acı bir gerçek. Peki çocuklarımızın ve/veya bebeğinizin sağlığı konusunda çok daha hassas olduğumuzu kim inkar edebilir?

Hamilelik ve lohusalık dönemlerinde bu klasik temizlik ürünleriyle temasın solunum ve direkt cilt yoluyla kana karışan toksik ve kimyasal maddelerden dolayı daha tehlikeli olduğunu, hatta artık biraz daha hareketli olan küçük çocuklarınızın klasik zararlı kimyasallar içeren bu tarz deterjanlarla temasının hassas citleri ve genel sağlıkları açısından daha riskli olduğunu biliyor musunuz?

Bu yazıda sizlerle önce genel olarak deterjanlardan ardından da organik deterjan ürünlerinden bahsetmek istiyoruz. Aileniz, sevdikleriniz ve başta da kendiniz için en sağlıklı ürünleri seçmenize umarız yardımcı olabiliriz.

Deterjanlar Nasıl Çalışır?

Tüm temizlik maddelerinde asıl işi “yüzey aktif maddeler” yapar. Bu maddeler suda ve organik maddelerde çözünebilen ve çözünemeyen maddeleri bir arada bulunduran kimyasal çözeltilerdir. Surfaktan (Surface active agent) da denilen bu çözeltiler önce köpük oluşturup kiri söker ve daha sonra bu kiri su içerisinde hapsederek yıkanan ürüne geri dönmesini engeller. Yüzey aktif maddeler anyonik, katyonik, noniyonik veya amfoterik olabilir. Kimisi daha çok temizlik ürünlerinde kullanılırken kimisi de yumuşatıcı veya çamaşır sularında kullanılır. Hatta özellikle katyonik maddeler son derece toksik olmasından dolayı her türlü gıda ve kozmetikte kullanımı yasaktır.

Klasik Kimyasal Deterjanların Tehlikeleri Nelerdir?

Hayatımızda çok önemli bir kolaylık sağlamakla birlikte bu tarz kimyasallar insan hayatı ve çevre için son derece zararlıdır.
Doğada kolay kolay eriyemedikleri için zararlı bir çevresel atıktır. Akarsu ve denizlere karışarak balıklardan başlayıp pek çok canlıyı hatta insan hayatını tehdit eder. Organik ve doğal deterjan ürünlerinde ise böyle bir tehlike görülmez.
Bu tarz deterjanlar sadece mikroplara zarar vermekle kalmaz. Mikrop – insan ayrımı yapamadıkları için insanların da akciğer, karaciğer, cilt ve beyin gibi organlarında hücre ve doku düzeyinde kalıcı hasarlar bırakır. Hipoallerjenik yapıda olmadıkları için bağışıklık sisteminde aşırı tepki oluşması ile karakterize allerji ve reaktif hava yolu (astım) gibi hastalıklara sebep olurlar.
Üstelik bol suyla durulayarak bu kimyasallardan kurtulmak da mümkün değildir. Çünkü her türlü kimyasaldan kurtulmak için çamaşırları 8 ton, bulaşıkları 6 ton suyla durulamak, şampuan kimyasal artıklarından kurtulmak için ise yaklaşık 2 ton suyla durulanmak gerekir ki; bu pratikte imkansızdır.
Klasik deterjanlar sadece temizleme amacıyla içlerine konan maddelerle değil; koku verme, yumuşatma amacıyla gibi farklı sebeplerden dolayı da pek çok kimyasal içerir. Bu kimyasallara uzun süre ve sık sık maruz kalındığında kansere yol açtığı da görülmüştür.

Çamaşır veya bulaşık detarjanları çok da dolaylı olmadan, yani bu ürünlerle yıkanan giysiler ve mutfak malzemelerine dokunarak etkileşime girdiğimiz ürünlerdir. Onlar bile bu kadar tehlikeliyken ;şampuan, sıvı el sabunu gibi cilde tam ve doğrudan temas eden ürünlerin verebileceği zararı tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Organik Temizlik Ürünleri Neden Tercih Edilmeli ?

Organik temizlik ürünlerinin hepsinde (ör: deterjanların) kullanılan ‘’ yüzey aktif madde’’ bitkiseldir. Bu noktada bir detaydan bahsetmek gerekir. Organik deterjan üretiminde su da kullanılır. Su organik bir madde olmadığı için bitkisel veya organik deterjan ürünleri teorik olarak 100% organik değildir. Ancak ürünün içeriğinde kullanılan diğer maddeler (örneğin organik zeytinyağı, organik lavanta) organiktir.

Bir deterjana organik denmesi için içerdiği kimyasalların belirli sınır değerlerin üzerine çıkmaması gerekir (çoğunlukla % 5-10). Tabi ki üretim esnasında kullanılacak bu kimyasallar seçilirken olası en az zararlı olanlar tercih edilir. Dolayısıyla çok daha az oranda kimyasal maddeye temas ederek, bitkisel ürünlerden elde edilmiş deterjanlarla hem sağlığınızı hem de çevreyi koruyabilirsiniz.

Organik Deterjan Markaları Nelerdir?

Sonett, EcoS3, Desert Essence, Miss W ve Seventh Generation sitemizde de ürünlerine erişebileceğiniz, kullananların son derece memnun olduğu markalardan.

Organik Deterjan Aldığınızdan Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Uluslararası sertifika kuruluşları her türlü deterjan ve kişisel bakım ürünlerinin içeriklerini analiz ederek belirli sertifikalar veriyorlar. Organik deterjan konusunda en güvenilir kurumlar ise USDA Organic, Ecocert Organic, NaTrue gibi sertifika kuruluşları. Satın almayı düşündüğünüz ürün bu sertifikalardan bir veya birkaçına sahipse içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu sertifikalara sahip olmayan ancak yine de üzerinde “bitkisel” yazan bir ürün almayı düşünüyorsanız o ürün organik değil, büyük ihtimalle ekolojiktir. Başka bir deyişle; çevre adına duyarlı bir alışveriş yapmış olursunuz, ancak kişisel sağlığınız açısından beklediğiniz düzeyde faydayı göreceğinizi söyleyemeyiz.

Bir başka ayırt etme kriteri ise ürünlerin raf ömrüdür. Normal şartlarda piyasada satılan ürünlerde uzun ömürlü olması için koruyucu kimyasallar kullanılır. Organik deterjan ürünlerinde ise koruyucu kimyasallar ya kullanılmaz ya da sahip olduğu sertifika standartlarına uygun olarak çok düşük oranlarda kullanılır, dolayısıyla organik deterjanların raf ömrü daha kısadır.

Bursa Halı Yıkama

Bursa Halı Yıkama

Bursa Halı Yıkama

Bursa Halı yıkama firmaları konusunda karar verirken, dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Halılarını Bursa’daki halı yıkama firmalarına verenler, zaman zaman halılarını teslim aldıklarında çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor. Bu noktada halılarınız yıkanırken kullanılan malzemeler ve yöntemler devreye giriyor. Bursa içerisinde güvenli bir şekilde halılarınızı yıkatabileceğiniz firmalardan birisi de Fabrikam Halı Yıkama Merkezidir.

En İyi Halı Yıkama Yöntemleri

Halı yıkama yöntemleri arasında pek çok yöntem sayılabilir. Fakat bu yöntemlerin doğru uygulanmaması halinde, halılarınız yıkama işleminden ciddi zararlar da görebilir. Bu nedenle halı yıkama konusunda bilgi sahibi değilseniz, halılarınızı kendiniz yıkamak yerine, profesyonel bir Bursa halı yıkama firmasını tercih edebilirsiniz. Halı yıkama firmalarını tercih ederken de kullandığı yöntemleri sormanızda fayda var. Bazen bu firmaların kullandıkları yöntemler de ne yazık ki halılarınıza zarar verebiliyor.

Şampuan ile Halı Yıkama Halıya Zarar Verir mi?

Şampuanlama halı yıkama yöntemleri arasında en yaygın olarak bilinen yöntemlerden birisidir. Eğer kullandığınız şampuan halı yıkama şampuan ya da solüsyonuysa, halınız zarar görmez. Çünkü bu şampuanların içerisindeki maddeler halınıza uygun şekilde belirlenmiştir. Bu yöntemde, önce halı şampuan ile köpürtülür, şampuan bir süre halıda bekler ve kirlerin sökülmesini sağlar, daha sonra halı bu şekilde kurur ve sıra katılaşan şampuanı halıdan temizlemeye gelir. Halı yıkama süpürgesi yardımıyla bu şampuan kalıntıları ile birlikte halınızdaki kirler de çekilir.

Derinlemesine Halı Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Halılarınızın derinlemesine en titiz şekilde temizlenmesini isterseniz, bunu sadece Bursa halı yıkama işini profesyonel olarak yapanlardan yardım alarak yapabilirsiniz. Evde yıkamaya çalıştığınız halılarınızda, istediğiniz temizliği yakalamanız çok zor. Normal şartlarda en sağlıklısı, halılarınızı 6 ayda bir profesyonel firmalara yıkatmak. Bu firmalar halılarınızın yıkarken, profesyonel tüm yöntemlere başvururlar. Örneğin Fabrikam Halı Yıkama Merkezi tarafından evinizden alınan halıların, öncelikle tozlarının alınması işlemi yapılır. Sonra profesyonel halı yıkama makinelerinden yardım alarak, en temiz şekilde halılarınız yıkanır.

Kuru Halı Temizleme Halıları Yeterince Temizlenir mi?

Kuru temizleme yönteminde halılarınız yıkanırken su kullanılmaz. Bu yöntemin ismi de buradan gelir. İçerisinde oldukça az miktarda su bulunan, kir emici bir toz yardımıyla halılarınızdaki kirlerin arınması sağlanmaya çalışılır. Bu şekilde halı 15 dakika kadar bekletilir. Halınızın üzerindeki toz, tıpkı şampuanda olduğu gibi, halı yıkama süpürgesi yardımıyla çekilir. Bu süpürge tozun havaya kaldırdığı kirlerin de halıdan çıkmasını sağlar. Fakat bu yöntemin daha çok yüzeysel temizliklerde uygulanması önerilir.

Halı Yıkama – Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Yapılan araştırmalara göre  sadece bir  insanın bedeninden günde yaklaşık 1-3 gram  ölü deri döküldüğü,  ortalama büyüklükte bir  evde yılda yaklaşık 4 kilogram toz oluştuğu,  bu tozların  birçok alerjik hastalıklara yol  tespit edilmiştir.

Yine araştırmalar  sonucunda , alerjiyi tetikleyecek miktarda  tozun toplandığı en tehlikeli bölgenin evlerde  kullanılan halıların olduğu , evin en tehlikeli  noktasının  evin girişi, ikinci tehlikeli bölgenin  ise odalardaki halılar olduğu sonucuna varan araştırmacılar: “Neredeyse tüm evlerde bulunan akarlar önemli bir alerjen üreticisidir. Sıcağı, nemli ortamları severler.  Halıların, üstteki tüylü kısımdan çok sert olan taban bölümüne kaçmayı tercih ederler. Kullandığınız halılarınızı  her hafta normal, ayda bir de yoğun temizlik yapın. Yılda en az bir kez profesyonel bir firmaya başvurun” demektedirler.

Çıkarmak istediğiniz leke türünü aşağıda  arayarak bu lekenin çıkartılması ile ilgili özel  yöntemlere ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 400 farklı  leke türü bulunmaktadır. Bunları zaman  içinde  sizlerle paylaşacağız. Bu yönergelerin  tümü tarafımızca test edilmiş olup, uygulama  durumunda sorumluluk kullanıcıya aittir.  Ayrıca leke çıkarma ile ilgili genel kuralları  aşağıda bulabilirsiniz.

Leke Çıkartma Yöntemleri

Halınızda ki mum lekesini çıkarmak için; Önce mum lekesini kazıyın. Daha sonra üzerine 3 / 4 kat yağlı kağıt koyarak orta sıcaklıktaki ütü ile bastırın. Bu işlemi bir kaç kez tekrar ediniz. Mum yağlı kağıda geçecektir.

Halınızda ki yanma sonucu meydana gelen karartılar ancak halının yanan bölümünün tekrar dokunmasıyla tamamen yok olur. Bunun dışında yanan kısımların koyu uçlarının dikkatlice kesilmesiyle kötü görüntü biraz olsun önlenebilir. ‪

Ilık bir su içerisine çok az miktarda amonyak atarak haftada bir halılarınızı silmeniz, güvelere karşı halılarınızı korumanızı sağlar. ‪

Halılarınızda ki lekeleri çıkarmak için asla çamaşır suyu veya tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının hem havına, hem de dokusuna zarar vererek halının renklerinin solmasına ve zamanla çürümesine neden olur. ‪

Pas lekesinin temizlenmesi için mutlaka profesyonel bir yardım almak gerekir. Çünkü bu lekenin temizlenmesinde kullanılan kimyevi maddeler yanlış kullanıldığında halıya geri dönülmez çok büyük zararlar verebilir.

Halılar 3 boyutlu bir ürün olduğu için ilk temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görülmesine rağmen, halı kuruduğunda leke yeniden görünür. Bu yüzden halı temizliği için profesyonel firmalar tercih edilmelidir. ‪

Halınızda ki ayakkabı boyası lekesi temizliği için ilk önce tiner ile lekeyi çıkarınız. Daha sonra beyaz ispirto ile halınızı siliniz. Son olarak şampuanla tamamlayınız.‪

Halınızda ki plastik boya lekesini çıkarmak için; Leke yeni olduysa ılık su ile tampon yapın, eğer leke kurumuş ise çıkarmak oldukça zor olacaktır. Bu durumda profesyonel halı yıkama hizmeti için profesyonel halı yıkama hizmeti alınız. ‪

Halınızda ki sakız lekesini çıkarmak için; Halınızdan sakızı sert bir cisimle kazıyın, daha sonra perkloretilenle mücadahale ederek çıkarın.

Halınızda ki Tutkal / Vernik lekesini çıkarmak için; Tiner ya da perkloretinle silip, sonrasında ılık suyla tampon yapınız. Son olarak halınızı şampuanlayıp, durulayınız.

Halınızda ki Mürekkep lekesini çıkarmak için; kurutma kağıdı ile kuruttuktan sonra, su ve beyaz ispirto karışımı ya da saf limon suyu ile tampon yapın. Son olarak şampuanlayınız.

Bütün lekeler için anında noktasal temizliğe ihtiyaç vardır. Aksi takdirde kalıcı lekelere neden olur. Sağlıklı bir temizlik ve ve halının uzun ömürlü olması için profesyonel halı yıkama hizmeti alın. ‪

Halınızda ki Tırnak Cilası lekesini çıkarmak için; aseton ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız.

Halınızda ki Şeker lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp, şampuanlayın. Daha sonra durulayıp, kurutunuz.

Halınızda ki Yumurta lekesini çıkarmak için; %5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tomponladıktan sonra şampuanlayınız.

Halınızda ki Pas lekesini çıkarmak için; bir miktar suya %3 potasyum okselait karıştırın ve halınızı siliniz.

Halınızda ki Limonata lekesini çıkarmak için; yarı yarıya sirke – su karışımı ile sildikten sonra şampuanlayıp, durulayınız.

Halınızda ki Parfüm lekesini çıkarmak için; beyaz ispirto ile tampon yapınız.

Halınızda ki Reçel lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp kontrol edin. Eğer halınızda hala leke varsa perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Şurup lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp kontrol edin. Eğer halınızda hala leke varsa perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Meyve Suyu lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp kontrol edin. Eğer halınızda hala leke varsa perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Salça lekesini çıkarmak için; Tiner ya da  perkloretilen müdahale ettikten sonra şampuanlayıp kontrolo ediniz. Eğer iz kalmışsa halınıza amonyaklı su ile tampon yapınız.

Halınızda ki Sos lekesini çıkarmak için; Tiner ya da  perkloretilen müdahale ettikten sonra şampuanlayıp kontrol ediniz. Eğer iz kalmışsa halınıza amonyaklı su ile tampon yapınız.

Halınızda ki Tereyağı lekesini çıkarmak için; Tiner ya da  perkloretilen müdahale ettikten sonra şampuanlayıp kontrol ediniz. Eğer iz kalmışsa halınıza amonyaklı su ile tampon yapınız.

Halınızda ki Süt lekesini çıkarmak için; Şampuanlayıp, amonyaklı suyla veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. Eğer iz kaldıysa tiner ya da perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Kakaolu Süt lekesini çıkarmak için; Şampuanlayıp, amonyaklı suyla veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. Eğer iz kaldıysa tiner ya da perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Çay lekesini çıkarmak için; Öncelikle şampuanlayın. Eğer iz kalmışsa beyaz ispirto ya da amonyaklı suyla müdahale ediniz.

Halınızda ki Kan lekesini çıkarmak için; soğuk suyla tampon yapın. Daha sonra şampuanlayın. Eğer iz kaldıysa %5 amonyaklı su ile müdahale ediniz.

Halınızda ki Mum lekesini çıkarmak için; lekenin üzerine emici özellikli kurutma kağıdı koyun. Daha sonra ılık ütü ile üstünden geçin. Son olarak perkloretinle tampon yapın ve şampuanlayın.

Halınızda ki Parafin lekesini çıkarmak için; lekenin üzerine emici özellikli kurutma kağıdı koyun. Daha sonra ılık ütü ile üstünden geçin. Son olarak perkloretinle tampon yapın ve şampuanlayın.