Halı Yıkama – Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Yapılan araştırmalara göre  sadece bir  insanın bedeninden günde yaklaşık 1-3 gram  ölü deri döküldüğü,  ortalama büyüklükte bir  evde yılda yaklaşık 4 kilogram toz oluştuğu,  bu tozların  birçok alerjik hastalıklara yol  tespit edilmiştir.

Yine araştırmalar  sonucunda , alerjiyi tetikleyecek miktarda  tozun toplandığı en tehlikeli bölgenin evlerde  kullanılan halıların olduğu , evin en tehlikeli  noktasının  evin girişi, ikinci tehlikeli bölgenin  ise odalardaki halılar olduğu sonucuna varan araştırmacılar: “Neredeyse tüm evlerde bulunan akarlar önemli bir alerjen üreticisidir. Sıcağı, nemli ortamları severler.  Halıların, üstteki tüylü kısımdan çok sert olan taban bölümüne kaçmayı tercih ederler. Kullandığınız halılarınızı  her hafta normal, ayda bir de yoğun temizlik yapın. Yılda en az bir kez profesyonel bir firmaya başvurun” demektedirler.

Çıkarmak istediğiniz leke türünü aşağıda  arayarak bu lekenin çıkartılması ile ilgili özel  yöntemlere ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 400 farklı  leke türü bulunmaktadır. Bunları zaman  içinde  sizlerle paylaşacağız. Bu yönergelerin  tümü tarafımızca test edilmiş olup, uygulama  durumunda sorumluluk kullanıcıya aittir.  Ayrıca leke çıkarma ile ilgili genel kuralları  aşağıda bulabilirsiniz.

Leke Çıkartma Yöntemleri

Halınızda ki mum lekesini çıkarmak için; Önce mum lekesini kazıyın. Daha sonra üzerine 3 / 4 kat yağlı kağıt koyarak orta sıcaklıktaki ütü ile bastırın. Bu işlemi bir kaç kez tekrar ediniz. Mum yağlı kağıda geçecektir.

Halınızda ki yanma sonucu meydana gelen karartılar ancak halının yanan bölümünün tekrar dokunmasıyla tamamen yok olur. Bunun dışında yanan kısımların koyu uçlarının dikkatlice kesilmesiyle kötü görüntü biraz olsun önlenebilir. ‪

Ilık bir su içerisine çok az miktarda amonyak atarak haftada bir halılarınızı silmeniz, güvelere karşı halılarınızı korumanızı sağlar. ‪

Halılarınızda ki lekeleri çıkarmak için asla çamaşır suyu veya tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının hem havına, hem de dokusuna zarar vererek halının renklerinin solmasına ve zamanla çürümesine neden olur. ‪

Pas lekesinin temizlenmesi için mutlaka profesyonel bir yardım almak gerekir. Çünkü bu lekenin temizlenmesinde kullanılan kimyevi maddeler yanlış kullanıldığında halıya geri dönülmez çok büyük zararlar verebilir.

Halılar 3 boyutlu bir ürün olduğu için ilk temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görülmesine rağmen, halı kuruduğunda leke yeniden görünür. Bu yüzden halı temizliği için profesyonel firmalar tercih edilmelidir. ‪

Halınızda ki ayakkabı boyası lekesi temizliği için ilk önce tiner ile lekeyi çıkarınız. Daha sonra beyaz ispirto ile halınızı siliniz. Son olarak şampuanla tamamlayınız.‪

Halınızda ki plastik boya lekesini çıkarmak için; Leke yeni olduysa ılık su ile tampon yapın, eğer leke kurumuş ise çıkarmak oldukça zor olacaktır. Bu durumda profesyonel halı yıkama hizmeti için profesyonel halı yıkama hizmeti alınız. ‪

Halınızda ki sakız lekesini çıkarmak için; Halınızdan sakızı sert bir cisimle kazıyın, daha sonra perkloretilenle mücadahale ederek çıkarın.

Halınızda ki Tutkal / Vernik lekesini çıkarmak için; Tiner ya da perkloretinle silip, sonrasında ılık suyla tampon yapınız. Son olarak halınızı şampuanlayıp, durulayınız.

Halınızda ki Mürekkep lekesini çıkarmak için; kurutma kağıdı ile kuruttuktan sonra, su ve beyaz ispirto karışımı ya da saf limon suyu ile tampon yapın. Son olarak şampuanlayınız.

Bütün lekeler için anında noktasal temizliğe ihtiyaç vardır. Aksi takdirde kalıcı lekelere neden olur. Sağlıklı bir temizlik ve ve halının uzun ömürlü olması için profesyonel halı yıkama hizmeti alın. ‪

Halınızda ki Tırnak Cilası lekesini çıkarmak için; aseton ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız.

Halınızda ki Şeker lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp, şampuanlayın. Daha sonra durulayıp, kurutunuz.

Halınızda ki Yumurta lekesini çıkarmak için; %5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tomponladıktan sonra şampuanlayınız.

Halınızda ki Pas lekesini çıkarmak için; bir miktar suya %3 potasyum okselait karıştırın ve halınızı siliniz.

Halınızda ki Limonata lekesini çıkarmak için; yarı yarıya sirke – su karışımı ile sildikten sonra şampuanlayıp, durulayınız.

Halınızda ki Parfüm lekesini çıkarmak için; beyaz ispirto ile tampon yapınız.

Halınızda ki Reçel lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp kontrol edin. Eğer halınızda hala leke varsa perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Şurup lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp kontrol edin. Eğer halınızda hala leke varsa perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Meyve Suyu lekesini çıkarmak için; ılık suyla tampon yapıp kontrol edin. Eğer halınızda hala leke varsa perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Salça lekesini çıkarmak için; Tiner ya da  perkloretilen müdahale ettikten sonra şampuanlayıp kontrolo ediniz. Eğer iz kalmışsa halınıza amonyaklı su ile tampon yapınız.

Halınızda ki Sos lekesini çıkarmak için; Tiner ya da  perkloretilen müdahale ettikten sonra şampuanlayıp kontrol ediniz. Eğer iz kalmışsa halınıza amonyaklı su ile tampon yapınız.

Halınızda ki Tereyağı lekesini çıkarmak için; Tiner ya da  perkloretilen müdahale ettikten sonra şampuanlayıp kontrol ediniz. Eğer iz kalmışsa halınıza amonyaklı su ile tampon yapınız.

Halınızda ki Süt lekesini çıkarmak için; Şampuanlayıp, amonyaklı suyla veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. Eğer iz kaldıysa tiner ya da perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Kakaolu Süt lekesini çıkarmak için; Şampuanlayıp, amonyaklı suyla veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. Eğer iz kaldıysa tiner ya da perkloretilen kullanınız.

Halınızda ki Çay lekesini çıkarmak için; Öncelikle şampuanlayın. Eğer iz kalmışsa beyaz ispirto ya da amonyaklı suyla müdahale ediniz.

Halınızda ki Kan lekesini çıkarmak için; soğuk suyla tampon yapın. Daha sonra şampuanlayın. Eğer iz kaldıysa %5 amonyaklı su ile müdahale ediniz.

Halınızda ki Mum lekesini çıkarmak için; lekenin üzerine emici özellikli kurutma kağıdı koyun. Daha sonra ılık ütü ile üstünden geçin. Son olarak perkloretinle tampon yapın ve şampuanlayın.

Halınızda ki Parafin lekesini çıkarmak için; lekenin üzerine emici özellikli kurutma kağıdı koyun. Daha sonra ılık ütü ile üstünden geçin. Son olarak perkloretinle tampon yapın ve şampuanlayın.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir